Agroekologická farma Biostatek

se rozkládá na 9ha pastvin a sadů při obci Valeč (okr. Karlovy Vary, 100km, hodinu dvacet autem k Nábřeží). A skládá se ze stáda ovcí na mléko i jehněčí, dekorativní bylinové zahrady, vzrostlých i nových ovocnanů... plus prostor ke zpracování toho všeho. Biostatková praxe stojí na třech pilířích:

* environmentální – udržitelnost pro životní prostředí na venkově i ve městech

* sociální – bez negativních dopadů na místní komunitu

* ekonomický – musí to vycházet finančně

Pod agroekologii se vejdou všechny labely, kterými se Biostatek dosud pyšnil: malý rodinný, ekologický, slow, smíšený, lokální, multifunkční, zero-waste, chaotický, sociální, vzdělávací, autentický, ovčí, dobrovolnický, produkční, krajinářský, svobodný, environmentálně udržitelný, aktivistický, bylinkový…

Králem Biostatku je Vojtěch Veselý, královskou zahradnicí Jana Mahajána, pážaty Gaia, Hedvika a Kašpar. Poddanými jsou nám sousedé, stážisté a praktikanté, WWOOFeři (dobrovolníci z celého světa), náhodní zvědavci a další případi.

Podílnická farma Biostatek:

Veškeré biostatkové zboží jde do uzavřené skupiny podílníků - všechny ty sýry, masa, marmelády, léčiva... vozíme na Nábřeží, kam si pro ně podílníci chodí. Biostatek se za svou praxi odpovídá především podílníkům samotným - když si řeknou, že chtějí víc másla a míň brynzy, vyrobíme víc másla. Když podílnická rodina zatouží pomazlit se s jehňaty, jasněže přijedou do Valče.

Biostatek vlastně patří podílníkům. Ubytovací maringotky de luxe rezervujeme přednostně podílníkům a jejim blízkým. Podílníci si u nás můžou uspořádat třeba letní tábor na téma agroekologie, trávit u nás víkendy odpočinkem i prací. Během festivalu Povaleč (první víkend v srpnu) mají podílníci extra žetony na V.I.P. kadibudky.

Podílník souhlasí s Biostatkovou praxi a vědomě/aktivně ji sleduje. Zajímá se o bezpečí výroby a bezpečnost zboží - jídla. Také hodnotí dopad výroby na veřejnou infrastrukturu a sociální balanc na venkově. Environmentální ohledy se vším všudy netřeba uvádět. Aby se podílník na Biostatku orientoval, sestavili jsme s Asociací pro potravinové iniciativy sadu pomůcek a prakticky je testovali během posledních tří Přízniveckých víkendů - tehdy hostům předvádíme Biostatek, aby se mohli informovaně rozhodnout, zda odtud chtějí jíst a stát se podílníky.

Biostatek byl kontrolním objektem státních správních orgánů a jejich akreditovaných partnerů v letech 2008 až 2021. Stačilo. (Biostatek byl i příjemcem finanční podpory z veřejných rozpočtů v letech 2008 až 2021. Také, doufám, stačilo).

Finančně je Biostatek závislý hodně hodně na svých podílnících.