krvavá poučná pracovní zábava

27.5.2008

Ovce jsme o víkendu ostřihali fungl novým super profi strojkem na ovce. V okolí Nové Vísky ve Šluknovském výběžku jsme společnými silami pomohli od vlnu dvanácti ovcím, malým i ohromným, cukavým i klidným. Nikdo z nás s takovou prací neměl zkušenost, takže šlo o napínavou zábavu.

Začali jsme suffolskými jehnicemi, co patří Davidovi. Takže první ovce byla jeho. Vybral nejmenší, ale moc to nepomohlo, manipulace děsivá, snahy o vymanění se zpodnůžek masivní. Než jsme přišli na správné znehybňující chmaty a správné vedení nožů, už byly na světě první prostřihy kůže. U druhé ovce to bylo podbné, poněvadž jsme se vystřídali: David vzal místo držáka. Ale postupně jsme pilovali riff, až jsme s jistotou zajížděli nůžkami pod vlnu, aniž bychom nože museli vidět.
Po osmi ovcích jsme již dobře znali tvar ovčího těla, takže jsme vyrazili na Jovanovy ovce, macaté pořádně ovlněné beliny. Takovou fůru lanolinu jsme fakt nečekali, no, namazali jsme si boty pořádně, ruce taky, i klouby, prý to pomáhá na podágru, tak jsme trénovali, co kdyby nás to někdy potkalo.
Poslední dvě, Ježovy Texelky jsme už zbavili vlny s přehledem. Motalo se nás kolem nich až 5 (pět), trochu jsme se přeskakovali, ale povedlo se, každý se účastnil, jen laloky na krku vlály tolik, že jsme to bohužel neuhlídali a trochy krve se objevily.
Spokojeni jsme nakonec spíš byli, než nebyli, že je to na první pokus dobré, jsme si vzájemně libovali. Co lanolinu se vstřebat stačilo, to se vstřebalo, zbytek se odplavil v Kůčově sauně v Severním, dobře to všechno dopadlo.
Další ovce na stříhání budou ty, co se momentálně pasou v zámeckém parku Valeč, ty biostatkové. Snažím se je tedy trénovat v posezu na zadku, což je poloha, ve které je podle YouTube zvládne jeden člověk za pár minut. Když je frajer.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz