dvě první jehňata vypadla z lůna své matky

9.1.2012

Pro narození letošních jehňat jsme ovčím mamám loni zajistili Zwartbles plemeňáka zvučného jména Zoro.

Celý černý se zádumčivou tváří a pohrdlivým postojem vůči všemu, kolem čeho je zbytečné flémovat. Což nám nevadí, hlavně že neohrožuje, neotravuje, nepřežírá se a plodí.

Výsledky jeho práce začaly nabírat svůj tvar před pěti měsíci, nyní je tvar již i vidět: v sobotu 7. ledna vnoci se narodila dvě jehňata, dva beránci, klucí vítejte na světě. Hned v neděli získali náběh na skopečky, jejich matka, jedna z nevýrazných ovcí ve stádě a tedy pojmenovaná Noname, získala vyšší příděl pšenice. Oprávněně: dva černí bratři byli svědomitě olízaní a sušší, na všech čtyřech, věděli, kde a k čemu je vemeno, mečivými skřeky hlásili, že jsou na světě.
Dva tři týdny a kolem zimoviště bude znít celý mečivý orchestr, fistule budou patřit - pokud Zoro dobře zapracoval - čerstvě narozeným jehňatům, basy pobrukujícím si spokojeným bahnicím. Co že jsou to bahnice? Má tento termín nějaký vztah k bahnu, které zatím letošní zimu provází? Pokud čtete texty o bahnění pravidelně každoročně, odpověd znáte. Tak pro připomenutí: obahnit se a obagnit se má k sobě stejně blízko, jako štěkot českého a ruského psa.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz