slezl sníh a spouští se romantické jarní deštíky

18.3.2011

Ještě ani nezačaly letní prázdniny a po sněhu již ani památky. Co se to s tím klimatem děje?

Už i se Střížkova sadu slezl sníh, což znamená konec bílé pokrývky na Doupově. Sad je tak, řekněme: nešikovně položen, že zatímco jinde na katastru Valče se chytá měď, tam se dá pod stromy ještě běžkovat, sáňkovat, koulovat, chladit se. Zastíněnost parkovými stromy je vskutku intenzívní.

Do toho máme dobahněno, letos příjemně brzy, tedy tak akorát, aby začala pastva a jehňata už měla bachory plně bachořnatců a bachornatek připravených rozkládat čerstvou zeleň, akorát, aby do Velikonoc nabrala jakž takž hmotnost pro bílé jehněčí a do podimu hmotnost těžkých konzumních jehňat. Některé jehničky jsou bílé po fríšákovi, zůstanou v chovu pro mléčnou užitkovost. Bude sýr.

Jsou kožešinky. Ty si zaslouží zamostatný článek mezi produkty, na což teď není čas. Jsou jemné, čisté, měkké... bio, cena je přímoúměrná tomu, co dostanete v IKEA. A třeba seženeme někoho, kdo je konfemčně zpracuje, to jim hodnotu ještě přídá. Prostě jsou kožešinky.

Přežila všechna včelstva, nekontroloval jsem je, jen poslouchal. Maringotka je v rovnováze a uvnitř se dá konečně i pohodlně spát v rámci apis terapie. V nově otevřené Enviroučebně proběhla přednáška organizovaná místní včelařskou buňkou. Soňa Dubná i Josef Šefčík představili své pohledy na téma, které se spíše míjely, než že by stály v konfrontaci. Každopádně asi zkusím polovinu včelstev zimovat na medu, druhá, méně šťastná dostane cukr za akční cenu. Porovnáme, uvidíme.

Máme zbránováno, Míra půjčil mašinu, takže pojďme sázet, ať je co sklízet.

Jaro v rozpuku.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz