biostatek se prezentoval coby pedagogický statek

23.11.2009

Partnerská nezisková společnost AREA viva zorganizovala seminář k tématu environmentální osvěty.

Obec Valeč pronajala svou zasedačku, aby se v ní sešli farmáři, pedagogičtí pracovníci a zástupci veřejné správy nad tématem nám vlastním: zážitková pedagogika na ekofarmách. Jedná se o příjemné téma, tím pádem i účastníci založili vcelku vřelé prostředí.

Ředitelka neziskovky AREA viva Ing. Lenka Navrátilová nejprve pohovořila o pedagogice na farmách v obecné rovině, o jejím zařazení do školních učebních plánů a perspektivách oboru. Hodina projevu uběhla jako voda a hle, voda na sporáku vře, dáme si kávu. Nabízíme turka v biokvalitě, navíc opatřeného certifikátem FairTrade. Pro mléko je nutné doběhnout přes náves do koloniálu k Pípům. Také koláč, jemný křehký švestkový, ředitelka peče jak se patří, celozrná špaldová, pšeničná hrubá, oboje bio opět. Kuloárová atmosféra vrcholí, tím pádem se dá pauza přetnout, nechť na co načatého navazovat.

Pro-bio liga vyslala svou zástupkyni Lenku Bauerovou. Přijela s batohem plným letáků a pexes a knih, které všechny spojovala postavička Biáčka. Usměvavý oslík provádí děti předškolního a lehce školního věku zákoutími biofarmy a bio zpracovatelských provozů. Jeho zaujetí vedlo autory jeho k rozšíření podkladů na vzdělávací program pro pražské školy, již má za sebou pilotní projekt, ze kterého je zřejmé, že návštěva farmy má extrémně násobnější efekt, než snaha vyčíst něco smysluplného z tištěných materiálů. Naživo je naživo.

Farmářský blok: Stateček u Lněníčků se orientuje na vzdělávání rodičů s dětmi. Zdeňka Lněníčková představila jejich unikátní způsoby aktivní ochrany přírody, krajiny a biodiverzity. Líbily-li se vám  formativní dokumenty ministerstva ŽP, nebo nějaké osvícené krajinářské texty z MZE, při poslechu příspěvku byste si také přišli na své. Ekofarma Kozodoj je matador oboru. Bylo nám ctí, že si manželé Štyndlovi udělali čas a jen co nakrmili své mnohé a mnohočetné zvířecí rodinky, zavítali. Jejich farma je primárně pedagogická a produkční stránka je upozaděna. Má to své opodstatnění, poněvadž tři autobusy během sezonního dne mají kam vozit své dětské cestující. Biostatek je proti tomu legrácka. Máme odlišný přístup. Neukazujeme farmu ani zvířata, ale hlavně svou práci: co všechno je třeba udělat, aby bylo co jíst, pít, oblékat. Diskuse, dotazy, tipy a oběd.

Hokaido krémová polévka. Pak opět káva a prozměnu koláč ze švestkami, hruškami, jablky. Střížkův sad vydal své ovoce. Co jsem dosud nezmínil: na stole byl k permanentní dispozici čerstvý mošt.

Dojedýno? Tak jdeme na procházku, na plácek za barokní městečko Valeč, kde své programy environmentální osvěty formou zážitkové pedagogiky provozuje biostatek. Jako první nám do oka padla jurta, čerstvě postavený příbytek, který všechny zajímal tak, že jsme tam chvilku strávili a nadchli. Pak ještě moštárna zajímala a pec na chleba a Baču jsme nechali protáhnout se a zase zpátky do vesnice, do aut a auty do Nepomyšle na Stateček ke Lněníčkům. Z výdrholce nad pláněmi jsme se rozhlíželi po naproužkovaných lánech, které nahrazují bolševické nekrajinářské plánování. Rostlinná skladba lákající motýly, extra spony mezi proutky ovocných stromků, snaha vést rostlinku na šestihonu, to poukazuje na Lněníčkovic porozumění tomu, co nám příroda skýtá za zdroj a kterak si jej nejlépe udržet.

Jsme u konce, znovu osedláváme své benzinové oře a vyrážíme si po svých.

AREA viva uspořádala seminář na téma budoucnosti. Děkujeme.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz