dobahněny, přezimovány, budována, wwoofer pomáhal

5.4.2009

Bahnice doobahněny, včely přezimovány, zahrádka v rozpuku; wwoofer s tím vším pomáhal.

Komplikace s jehňaty byly, jsou a budou, přesto je z nich radost veliká. Postupně přecházejí z jednotvárného mléka se senem na čerstvou zelenou travičku a stále víc si dělají, co chtějí. Mámy se vzpamatovávají - pro naprostou většinu z nich šlo o první zážitek takového druhu. Některým se dost změnil charakter.

Jeden úl sice navštěvovala myš, dokonce hnízdo si tam málem vytvořila, nicméně to včelstvo uneslo a spolu s ostatními během probíhajících slunečných dní rozebzučují maringotku. Skoro zázrak, říkám si, po studené a dlouhé zimě - aspoň tady na Doupově zima pořádně skončila nedávno. Mají silný jarní jed, pár opuchlin vzniklo.

Připravujeme materiál pro další článek - element biostatku - kterým je permakulturní zahrádka. Hezky vysoké záhony, aby se člověk nemusel moc shýbat a všude dosáhl, amébovité tvary, pyramida na jahody i bylinky, větve z prořezaných stromů bylo kam uložit a podobně jsem se zkusil zbavit i ovčí vlny, uvidíme... a potůček zvesela zurčí naskrz vegetací. Dokonce jsem na place dneska vyřádil s traktorem, na tříboďáku pluh.

Fabien Marias zde trávil víkend wwoofováním. Pomohl extrémně, tolik jsme toho jarně uklidili, zušlechtili, něco i vybudovali, s Vávrou se podílel na stavbě kurníku. Co ovšem hlavně: navedl nás na organizaci workcampu, takže v druhé půlce června proběhne Workcamp DOUPOV 09.

Stále je na prodej pálenka a čerstvě máme profi vydělané kožešinky z romanovských jehňat, plemene hodícího se na málo věcí tak, jako na tohle.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz