zimoviště party proběhla za přízně návštěvníků i počasí

7.10.2008

Pestrý program, nádherně vybarvené okolí i kulinářská lákadla zřejmě zaujaly ještě dříve, než se odehrály. Na oslavu při přílěžitosti dostavby zimoviště dorazilo na 60 návštěvníků a asi se bavili.

Těžko říct, od kterého dne se dají datovat přípravy na komponované sobotní odpoledne prvního říjnového víkendu na Valečsku. Snad nastěhováním moštovací linky do útrob kůlny na nářadí minulou středu? Nebo vztyčením prvního trámu, který tvoří kostru kůlny i zimoviště čtyři týdny zpátky? Či snad pořízením základního stáda ovcí v květnu letošního roku? Pořízením sadu strýcem Střížkem před patnácti lety? Jak vidno, mnoho kroků, vzmachů a akcí vedlo k oslavě která se uskutečnila v rámci "Září - měsíc biopotravin a ekologického zemědělství" pořádaného oddělením ekologického zemědělství při MZe. Takže je spíš důležité, k čemu to vše vedlo:
V pátek  se odehrálo živelné sezení v chalupě, sídla společnosti biostatek, za brilantního doprovodu akordeonisty Kolesa, komposera Zacharyho a všech, co se k muzice přidali. Až 4 gytáry najednou zněly.
Sobota dopoledne proběhla ve znamení posledních rychlých úprav, ale oběd se servíroval v běžnou dobu: vedle jehněčích nudliček i sojový guláš, pro ty, co nezvládají ani BIO masíčko. Ve tři byly do nového zimoviště nahnány ovce Border kolií Blízou, trochu chaos, ale aspoň bylo vidět, že farmařina je dřina. Jak bylo celé stádo pohromadě, daly se vybraným jehnicím navléct obojky se zvonky/rolničkami - dík všem, kdo cinkátkem přispěli. Rovnou jsme jednu ze zimoviště vytáhli a ostřihali, aby se během zimy tolik nezanášela senem. Kdo chtěl, mohl si práci se strojkem zkusit. Hned na to jsme zkusili moštovací linku: umýt jablka a hrušky, nadrtit je, nasázet do lisu a vymáčknout z nich tu šťávu, co se pak dá hned pít. Zde biostatek program skončil a zástupkyně Ekumenické akademie přiblížila základy spolupráce obchodníků a producentů pod značkou fair trade. Pozor na to: na žimoviště party se podávala delikátní fair trade čerstvá bio káva, v nabídce byly i čokolády a čaje. A letáky.
Potíž akce: nabízené se ve své většině dalo zkonzumovat na místě, málo co si zájemci mohli odvézt domů. To je chyba, poněvadž biostatek může nabídnout jehněčí, ať čerstvé nebo naporcované zmražené, teď nově i mošt, taktéž čerstvý a posléze i zmražený a nakonec i pálenku, až bude, někdy kolem Vánoc. Zjara med.
Valečsko je kraj, kam lidi rádi jezdí, dokonce se sem i vracejí. Pokud by sde náhodou chtěli žít, moc bych to uvítal, ale zároveň se tomu divil. Je to tu těžké. Nebýt táty, který zde kdysi pořídil domek, aby měl kam jezdit se spolužáky na mejdany, asi bych to tu neobjevil ani pro sebe ani pro účastníku zimoviště párty.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz