včely naplnily maringotku, máme jich 20 včelstev až z moravy

7.9.2008

Maringotka ve Střížkově sadu se rozebzučela dvaceti včelstvy zralými k zazimování. Dotace dvanácti žihadel bez následků snad znamená nealergii, což je dobrá zpráva. Na biostatek dorazil WWOOFer Zachary. Přiletěl z Pennsylvánie a nějaký čas bude na organické farmě pomáhat. Bezva, také dostal pár žihadel, ale je to easygoingguy, takže přežil.

Jižně od Brna, velkého města na Moravě, leží Ivaň, malá vesnička na Moravě. Mladí manželé se z ní starají o fůru včelstev. Nebylo komplikované zavolat, dohodnout se a odvézt najednou plnou korbu kartonových beden, co jedna, to osm plně se hemžících rámků a ještě pár dalších se zásobama bokem.
Stihli jsme do úlu přesunout pár včelstev, ke zbytku zítra podle rady vstáváme hodně brzo ráno, vyskladníme, po třech dnech zkontrolujeme, přesuneme rámky se zásobama a zakrmíme a hotovo.

Už je noc po dnešním ránu.
Zakusili jsme 20 charakterově rozdílných včelstev. Hodnotili jsme je tedy hlavně podle toho, kolik žihadel na nás ze které bedny vystartovalo. Podle toho byly scared, nervous, angry, rude, annoyed, irritated... Nejhorší byla taková, která na naše rukavice vyslala pět deset kamikadze dobrovolnic, aniž  by čejk stihl vyndat byť jen první rámek. A pak jej čekalo dalších 8 pomalých uvážených hmatů. Když jsme končili, uvnitř maringotky to včelama bylo zahuštěné na krájení. Kolem ní bylo jedno velké rojení, takže jsme byli rádi, že nám pracovní povinnosti na do cesty vložily jiné aktivity.
Cca čtyři hodiny po usazení všech dvaceti včelstev jsme ze v blízkosti maringotky znovu objevili. Kolem klid, na česlech pár včelích mrtvolek - oběti transportu a přeskladu, pilné včelky další nohama napřed vynášely. Kartonové přepravky olezlé leda vosami. Uvnitř maringotky samotné ani jedna bezprizorní včela, všechny si našly svůj nový domov ve včelařské maringotce biostatku. Tak jsme spokojeni.
První med se bude točit pozdě zjara. Vymyslet, jak ho udělat bio, když kdekdo tvrdí, že jde o podvod, a je to.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz