Podpora barokní krajiny formou destrukce

23.9.2013

Podpora barokní krajiny formou destrukceMinulý týden jsme s pár dalšími aktivními Valečáky seděli před plátnem, promítali si na něj návrh aktualizace územního plánu obce a rokovali nad možným zkvalitněním extra i intravilánní vize. Teoretizování se v našem případě přehouplo do pracovní aktivity = zlikvidoval jsem kadibudky. Jednalo se o první stavbičku na plácku za obcí Valeč, kde provozujeme své faremní a sociálně zemědělské aktivity. V roce 2008 ji zbudovali Lumturáčtí skauti a ještě během letošní Biopárty ji pár potřebných rádo využilo. Žejo, Jakube. Já sám včera naposledy.

Barokní krajina není darem, ale dědictvím. Vzniká tak nárok předat ji potomkům minimálně ve stejném stavu, jako se "dostala" (rozuměj = nebyla nám darována) nám. Spíše se ovšem hodí ji odkázat dál ve stabu hodnotnějším, kulturnějším. Důležitou hodnotou - charakterem naší krajiny jsou uzavřená lidská sídla oddělená zřetelnou hranicí od okolní volné přírody. Sídla jsou od sebe daleko tak akorát, aby se prostor mezi nimi dal obdělat neboli zkultivovat, řečeno velmi zjednodušeně. Mimo sídla pak semtam nějaký solitér (samota či velmi omezený počet budov), který má na své dané místo zřetelnou a obhajitelnou vazbu. Zájezdní hostinec na křižovatce cest. Mlýn nebo katr na potoce za kopcem. Kdejaká sakrální stavba. ... Vznikají a zajikají vesnice, vznikají a zanikají solitéry. Některé se obnovují, jiné ne, semtam vznine něco nového.
Osídlení dosud volné krajiny naším - biostatkovým - způsobem vnímáme jako budování solitéru. Nejsme napojeni na intravilán obce ani pohledově, ani sítěmi, ani konzumováním veřejných služeb. A nebují kolem nás další zástavba, o čemž ještě zstratím slovo. Naše konání zde nám tedy zapadá do paradigmatu, které naší krajině vtiskli současníci Valdštejna či Šporka. Mám velkou radost, že náš pohled sdílejí i odborníci z NPÚ OÚP v Lokti. Jejich hlas je silný, poněvadž zásadně posvěcuje každou pořádnou stavbu, co zde dáváme dohromady. Což není jen tak, poněvadž Valeč je vyhlášenou Městskou památkovou zónou a Valečsko Krajinnou památkovou zónou. To jsou těžké kalibry, se kterými je důležité souznívat. Karlovarský kraj má KPZ pouze jednu - tu naší - a kombinace Krajinné a Městské památkové zóny je téměř národní raritou.
Kdo u nás byl (případně se na nás podíval ze satelitu nebo leteckým snímkováním), jistě si všiml, že výsledky našeho stavitelství ústí v mnoho přístřechů, bud nebo boud a kůlen. Pokud si nás i poslechl, dozvěděl se, že tento stav za souladný s popisem předchozího odstavce (o souladu s kulturní krajinou) nepovažujeme, těšíme se, až se mu přiblíží a pro tuto změnu pracujeme s plus mínus plným nasazením.
Dejte nám ještě pár let. Zatím jsme se s touto hroudou sžívali, prociťovali ji, sledovali, kudy zjara tečou potůčky, kde fouká víc, než jinde, kde se dobře hnízdí ptákům, kam dosvítí slunce i v zimě... Až když se nám nyní zdá, že tomu tady vidíme víc pod kůži pořádněji, troufáme si navrhovat památkářům, kde nám mají povolit budovy podléhající Stavebnímu zákonu. Však i Valečský zámek byl kdysi rozbordeleným tvrzištěm a jeho stavbu můžeme v součtu počítat na desítky let.
Kadibudka svým způsobem - rozbujení rozptýlené zástavby plnila - nekoncepčně stála mimo konpaktní solitérní osídlení bokem v rohu sadu. Jako viditelný projev nesouhlasu se škodlivou stavební expanzí do volné krajiny jsem se vzepjal k přímé akci a srovnal ji se zemí. Na další akce destruktivní povany budu pravděpodobně potřebovat pomocníky, bude se totiž jednat o letní kuchyň a separační toalety v horní části načeho hospodářství. Pokud nespadnou samy dříve, než je k tomu rozhoupu.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: VALEČ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz