jaro přeje sklizni javorů jen velmi vlažně, suše a nepravidelně

11.4.2013

Že (začínat větu spojkou, učili mě rodiče ještě když jsem chodil na základku, není úplně vhodné a jak mě učili na gymnáziu ani stylisticky vhodné, tak pardon) je letošní přechod jara v zimu v souladu s global wierding, poznal zatím každý, s kým jsem se v poslední době setkal. Běžně uváděné indikátory nebudu opakovat, jen jeden skrytý přidám. Je jím tok javorové mízy. Pozvolný, nepravidelný a semtam zamrzající. Jestli i ostatní sklizně roku 2013 vydají takot chabý počet, tehdy potěš Pánbu.

Příspěvkem na naší cestě k potravinové soběstačností měla být baterie lahví s javorovým sirupem. Sice jsme jej v minulosti nikdy tolik nezkonzumovali (natožpak koupili v prodejnách zdravé výživi nebo drogerii), ale těšili se, že jím nahradíme další sladidla a dochucovače buchet nebo nudlí s mákem. Vede se nám to, řekněme, zpola až ze třetiny.
Přiložený obrázek ilustruje způsob loňské naší sklizně. Výsledek chabý: když to teklo, tak málo a i to málo teklo jen krátce. Jak dnes víme díra do javoru byla mělká, průměr vrtu nadmíru, průměr kohoutu jakbysmet. Následovala motivace ke snaze o vyšší výnos. Pili jsme tehdy šťávu načerstvo, jediný pokus o evaporaci vedl k dolování černé svařeniny ze dna hrnce.
Soused Súša měl větší úspěch a hlavně nadšeného tatínka, co do jeho třešňovky co víkend jezdil. Přelil kanystry šťávy do hrnce, postavil jej na cihly, založil ohýnek a odpařoval tak dlouho, dokud neodjel s petlahví nahnědlé mazlavé a lepivé tekutiny. Loni Súša vrážel do stromů hmoždinky a plastové trubičky, na letošek se už stejně jako my vybavil originálními kanadskymi kohouty s nápisem LEADER.
Kohouty mají úzký průtok, takže je stále plný tekutiny. Dovnitř rány se nedostane vzduch a hojivé = zacelovací účinky mízy se nemají šansi projevit. Kohoutek má v místě zátluku konický prstenec, takže se do dřeva jaksi pohodlně zašpuntuje, míza neteče mezerou při hraně vrtu. Jistě existují další výhody, jako třeba materiál, který se nekazí a snese pár ran kladivem, mimo nápis LEADER ještě "made in canada", což se také dobře vyjímá, také má kohoutek jednoduchý háček, na který se dá pověsit plastová láhev nebo přípravek pro držení plastového pytle. Pozor, kohouty jsou překvapivě malé, což jistě přivítá strom sám, zároveň je snadné je po sezoně uklidit tak důkladně, že příští rok nejsou k nalezení.
Na přelomu jara i zimy tečou mléče i kleny. V našich podmínkách má jejich míza cukernatost kolem 1,5%. Dál psát nepíšu, poněvadž existuje www.poddracimkamenem.cz.
p.s. - děkuji všem, kteří se pořízením kohoutů podělili o uhrazení jejich dopravy zpoza oceánu až do Valče.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz