hladké a bezztrátové bahnění 2013 u konce

1.3.2013

Dread s velmi asezónní říjí nás svými mladými překvapí tradičně až koncem jara. Dread je výjmečná...

Ostatních dvacet bahnic od půlky ledna dosud přivedlo na svět tu čtyři, jindy tři, nejčastěji dvě a výjimečně jen jedno jehně. Půl napůl holky kluky. Ztráty minimální, ale naštěstí nějaké, protože aspoň trochu syřidla ze slézů těch dvou jehněčích mimin se bude pro výrobu vlastních dlouhozrajících sýrů hodit. Gumičky nasazené, takže až samečci skopečci budou skákat na své ségry, matky a tety, plemená čistota stáda zůstane zachovaná. Aby matky stáda nezůstaly plonkové, o to se postará ZB Zoro.

Už pár stovek let běží novověk. Proto velikonoční jehněčí nenabízíme. V pradávných dobách se na přelomu zimy a jara pastevci jehňat i kůzlat zbavovali, aby jim připadlo mléko jejich matek. Přesněji: zbavovali se těch přebytečných (bible říká, že těch bez vady, což se dá doslova vnímat jako zbožné přání), kterých i tak bylo tak akorát dost na vznik kulturní, náboženské, společenské... tradice dávat si kolem Velikonoc beránka. Tradice se udržela, stavy bravu natožpak mléčná užitkovost stád nikoli. Možná se jednou zařídíme na podzimní bahnění, protože abychom vychytali sezonu nejdražšího jehněčího v roce. Zatím svou práci vidině ekonomického zisku upravujeme jen do jisté míry.

Až se zazelenají louky (půlka dubna), nabídneme jehňata zájemcům o vypásání zahrad. Jateční váhy jehňata dosáhnou až pastva skončí (konec října), tehdy zde najdete článek o tom, jak život a smrt kráčejí světem ruku v ruce... a jak se dají objednávat kýty, plece, žebra, hřbety, kožešinky.

Nakonec etymologický rozměr: obahnit se a obagnit se má k sobě stejně blízko, jako štěkot českého a ruského psa.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz