pohřeb veverky a laviček a permakulturí brambory

18.8.2012

prázdninové dění naskýtá přehršel setkání, hovorů, nápadů, nerutiny, překvapení atd.

S prázdninovými dětmi jsme na hranici zámeckého parku našli čerstvě zemřelou veverku tu černou. Děti do ní sice nekopaly, ale po nějakém dojetí ani vidu natož pak slechu. Alespoň jsme se dohodli, že ji pohřbíme, minimálně proto, aby netlela hned vedle pěšinky v sadu. Tak díky za pomoc, děti, sám jsem mohl alespoň pohnout s informačním panelem, co může sloužit i jako sušák na prádlo, stojan pro vyklepávání koberců, věšák na batůžky a bundy, sezení pro vyřizování formalit, stříška (štípaný šindel!!!) pro skútra...

Odpoledne jsme šli se Sůšou nabídnout své pracovní kapacity ve prospěch obecního blaha. Místo dohodnutých hoblovaných naměřených fošen jsme našli kupičku křivých, nahnilých, nesámovaných čehosi. Něco rustikálního bychom z toho asi stloukli, ale úměrně prostředí návsi naší barokní vesnice asi těžko. "Tak nám zase podkopali občanskou iniciativu," dalo by se říci.

Dvě matky s dětmi přišly na biodožínkovou párty již dnes. Omylem. Tak jsem jim aspoň ukázal naše žáby a táborové podsadové stany.

Vybral jsem brambory pěstované tak, aby se člověk moc nenadřel. Tak jo. Vzal jsem si malé hrabičky, poklesl do podřepu a jen tak lehkým odhrabáváním slaměného mulče a velmi jemné sypké zeminy se dostával k hezkým tvrdým nažloutlým hlízám. Rýč jsem do ruky nevzal, to jsem dělal minule a zbytečně. Takže ani ne za rok zase: jen tak rozložit sadbové brambory na udusanou půdu, překrýt 10cm silnou vrstvou slámy, zalévat trochu a na podzim jen tak shrábnout to, co půjde rukama a máme sklizeno. Některé permakulturní metody lze, zdá se, do našich šířek prospěšně vnášet.

Pepa Pípa pěstuje brambory, aniž by je stříkal, a sklízí je bezstrojově, ručně. Pro uskladnění bezva, takže je během biodožínek 15. září budeme nabízet v baleních na týden i na rok.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz