workcamp DOUPOV 2011 pomohl s kořenovou čističkou

24.8.2011

Řádně podle pravomocného stavebního povolení na základě přesné stavební dokumentace probíhá budování kořenové ČOV.

Obrázek ilustruje, kterak skupina dobrovolníků z celého světa shlíží do dvoumetrové jámy lehce vyplněné betonovým lóžem. Úplně vpravo stojí Kostanstinos z Řecka, vedle něj Mark z Hong Kongu, uprostřed jsem asi já a s rukama v kapce radím, štíhlá postava bude zřejmě Francouzka Marion a nakonec pravděpodobně jedna z Maďarek. Koukáme na dno, kam patří 10m3 plastový septik. Hodnej Sůša nám ho přivezl z Prahy. Zvládli jsme bez zranění i proražení.

S Vítem a Markem jsme pak ten obří válec zabetonovali a vzhledem k ukrutnému srpnovém vedru, které ten den panovalo, jsme skočili dovnitř a poprvé i asi naposledy se vykoupali.

Peterkovi nám ke svatbě darovali 8 hodin práce bagru, takže máme vykopaný i 48 kubíků objemný prostor pro vysypání štěrkem. Když jsme tenhle jakoby bazén napustili vodou, příjemně se překvapili tím, že jílovitá půda nepropustila ani kapku. Takže jsme místním podmínkám velmi vděčni za zlevnění a zekologizování celého projektu. Workcampeři následně srazili břehy, aby to lépe vypadalo a bylo. Také usadili vyrovnávací nádrž pro hlídání stavu hladiny. A hafem jiných prací přispěli k vyššímu komfortu biostatkových kapacit i pohlednosti vůbec. Díky jim.

Existuje sdružení DUHA pro mládež, přírodu a recesi. Její pracovníci hledají místa, na kterých by se mladí ze světa mohli věnovat smysluplné práci s edukativním rozměrem, a jedno takové již před třemi lety našli právě na biostatku ve Valči. Zároveň hledají dobrovolníky, kteří rádi dost hodin denně pracují a ve zbytku času se baví, poznávají se a šíří se jim rozhled. Letošní akce všemi prvky účely i cíle snahy DUHY a nás splnil.

Formálně partnerství za naši stranu zastřešuje AREA viva, sdružení pro ekologii a zemědělství, NGO.

Stavební dozor zajišťuje Kamil, praktickou poradní část asistuje Michal. Oba jsou velmi příjemní experti a mají velikou radost z toho, jak se nám vede. Ahoj kluci.

Za pár měsíců snad přibude i celý článek o kořenovce, ale to až bude fungovat, kořenový filtr se zazelená rákosem a zrůžoví, zežloutne a zfialoví kosatci.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz