jehňata, jablka a seno/senáž: certifikováno jako bio

15.11.2010

Vyřadit chemii, rozvěsit budky, nakupit valouny. A ozvat se akreditované certifikační společnosti...

V našem případě se jedná o Biokont CZ, s.r.o., jejíž inspektoři pravidelně jezdí na Valečsko kontrolovat hospodaření naše a našich sousedů. Přijede muž (nemyslím si, že bych byl obětí genderových stereotypů, ale všiml jsem si, že dosud ani jednou nepřijela na kontrolu inspektorka) a kontroluje vše od dokumentů účetního charakteru přes hranice pozemků, výšku travních porostů, zdravotní stav ovcí a jehňat, přístřechů pro zvěř, píce... prostě projde úplně vše. Ale hlavně ty papíry, ze kterých se asi dá mnohdy mnoho vyčíst.

Letos jsme měli napilno jak my, tak on. Proč on, nevím, my jelikož ten týden, kdy jezdil po Karlovarsku, se nám tu střídala exkurze za exkurzí. Takže jsme s procházením složky s papíry začali jednoho všedního dne v šest ráno. Já musel strašně brzo vstávat, abycho ho nevítal v pyžamu, on ještě dříve, aby sem na šestku dojel z snad až Postřelmova. Lenka se nám během inspeke převalovala nad hlavami. Bylo ten den krátce před změnou letního času na zimní, takže po slabé půl druhé hodince a tedy rozedněním jsme lejstra uzavřeli s tím, že po opravě pár stylistických chyb a málo formálních termínů v popisu zemědělského provozu je vše v pořádku. Obuli se a vyrazili na obchůzku sadů a pastvin. Upřímně, při terénní kontrole jsem zraky inspektora směřoval k ptačím budkám a kupám kmenů s kamením, jakože útočišť pro masožravé roztoče: predátory škůdců. Proč tam? Protože, co si budem povídat, ten travní drn úplně jako wimbledon nemám. Semtam nálet, kopřiva, divočák, náznak nedopasku. Motivace pro příště. Stejnak pokrok, loni ani ty tabulky a výkazy nebyly čistě dokonalé.

Každopádně mi dnes přišel poštou certifikát o tom, že již dostatečně dlouho se ekologicky starám o ovce, jabloně i trávu. A hle, mohu tuto svou primární zemědělskou produkci uplatňovat jako BIO. Takže si stahnu loga národní i evropské a šup s tím na etikety: na balíky sena, na jehněčí těla, na jablkové slupky.

Nechcete někdo bioseno?


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz