pojďme a držme palce osadníkům

20.3.2010

Objevila se parta 12ti mladých lidí, chtějí svou budoucnost spojit s Valčí.

Dost dávno, předloni v listopadu, skoro půldruhého roku nazad jsme na Anastazii a ekozahradách vyvěsili příspěvek nazvaný "Pozvání k aktivnímu bydlení na úpatí Doupovských hor v západních Čechách." Sháněli jsme sousedy podobného ražení, podobně činorodé, s podobným vztahem k využívání přírodních zdrojů, krajiny, energií a tak dále a tak podobně. Lákali jsme mladé šetrně hospodařící lidi. Loni v dubnu se na odpoledne sjely 4 páry a pár jednotlivců, aby zjistili, co a jak, hlavně kterak z pozemkama, poněvadž bez těch se rtoho moc nevypěstuje. Zjistili, že takřka nic, že pozemky nejsou a dostat se k těm, které by být mohly, to není nijak snadné. Z party těchto prvních účelových návštěvníků jsme v kontaktu s jediným.

Plynul čas... plyne dál a plynout bude, dá-li Bůh. Během nedávno uplynulého  se na plácku za vesnicí vystřídalo hafo zvědavců, ať už organizovaných exkurzistů, festivalových povalečů, pracovitých dobrovolníků nebo terapizovaných pasťáků. Přibývalo objektů i programů, které k účasti lákaly od neformálních náhodných návštěv po programy sociálního zemědělství, od okoukávání pece na chleba po objevování interiéru doupovské jurty. Hovory o životních hodnotách, vzájemném sdílení se a samozřejmě reálných perspektivách střednědobé planetární budoucnosti se v některých případech překulily do konkrétních plánů nyní dokonce podležených činy.

Usnesení č. 245/10 z VZOZ konaného v den výročí německé okupace zní:

"Obecní zastupitelstvo souhlasí se záměrem prodeje pozemků v k.ú. Valeč a jedná se o tyto pozemky: p.č. 383, p.č. 380, p.č. 356/3, p.č. 356/4, p.č. 406, p.č. 409, p.č. 413/2, p.č. 284, p.č. 730/1, p.č. 719/2 a p.č. 738/2 vše o výměře 229 488 m."

Prodej pozemků iniciovala skupina včetně dětí 12-ti lidí, zejména stávajících obyvatel Karlových Varů, Karlovaráků, Varanů. Tvoří několik jednotek: rodin, párů, jednotlivců... každá z nich by se na svých dvou třech hektarech

snažila o potravinovou, energetickou a vůbec infrastrukturální soběstačnost. Omladili a oživili by komunitu Valečských, posílali by děti do školy a sázeli rychlerostoucí dřeviny, možná i ten rybníček tam Na Vrchách, jak se loukám nad Valčí říká, vybudovali.

Držme jim palce, bylo by divné, kdyby se při jednom z mála transparentních prodejů obecního majetku do soutěže o pozemky nepřihlásili konkurenti z řad přespolních velkozemědělců.

Ovce se nám dobahnily, potok přetýká a Střížkův sad stále pokryt 20ti čísly bílého břečkoidního sněhu.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz