konec ovocné sezony, mošt v síti mamacoffee a pálenka bude

8.12.2009

Dnes jsme zpasterizovali a stočili posledních 74 litrů jablečno hruškového moštu.

Loni touhle dobou jsme klepali kosu zapadlí závějemi sněhu a poslední dozvuky lisu šuměly několik týdnů za námi. Letos úroda nadělila víc jablek, tím pádem se sezona ke konci naklonila později. Včera jsme setřásli poslední malvice, zmáčkli a vařicí vodou umyli stroje. V barelech nechali mošt odstát a dnes zahřáli na nutných dvacet minut při 78 stupních C. Máme nalahvováno a můžeme se zase více soustředit na větve než plody.

Lihovar dostal nádrž plnou čístého hruškového kvasu, takže se oddestiluje čistá hruškovice bez jablkové příchuti. Ještě před Vánoci sice bude, ale to také bude ještě před odvětráním: bude lehce připalovat boční strany jazyka, kterak to správná nestařená pálenka dělá. Překladiště ve Valči nebo někde v Praze, kolky, daně, celníci, to všechno se na to opět nabalilo, bez toho se neobejdeme, žijeme-li ve státě.

Existuje mamacoffee: krátký řetěz od pěstitelů přímo do pražských kaváren, bez obchodních, skladových, spekulantských mezičlánků. To se týče kávy i dalšího tovaru. Náším tovarem je  ovoce z ekologicky obhospodařovávaného sadu, které se po úpravě v podobě lisované a šetrně pasterizované šťávy bez jakýchkoli přídavků dostává na stoly kavárny Technika v areálu zbrusu nové Národní technické knihovny a kavárny Archa ve stejnojmenném divadle. Objednávejte rozlévaný mošt z biostatku. Jo?


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz