hejtman karlovarského kraje zkoumal aktivity kolem biostatku

27.5.2009

Zemědělská produkce, environmentální výchova, festival mejdan povaleč a mnoho jiného z jedné vesnické chalupy.

PaedDr. Josef Novotný byl loni zvolen do krajského zastupitelstva a posléze vybrán za hejtmana. Dnes si prohlížel Žluticko, kam spadá i Valeč. Po hovorech se starosty navštívil místní firmu, hádejte jakou, no přeci biostatek s.r.o. Původně jsme se ten den měli vracet z evropské konference o WWOOFu, ale letadlo ze Švédska na Ruzyni mělo přistát v tentýž čas, co hejtman doobědvával v Chyši. Jeho návštěva nám však stála za to, abychom letadlo nechali letět a via mitfahrgelegenheit.de do Valče dostali již v dopoledních hodinách. Povedlo se.

Aby hejtman Novotný plně pochytil, na čem všem biostatek stojí, poseděl při uvolněném hovoru v chalupě v Zámecké 20, na návsi barokní vesnice Valeč. Dozvěděl se o zážitkové pedagogice, kterou na farmě provozujeme, o táborech, které pořádáme,  něco o plánech a také o festivalu Povaleč. Tonda, Jindra, Janek přijeli zejména proto, aby mohli poreferovat o letošním ročníku, dali si záležet, aby ne, však dostali od Kraje grant.

Po čtvrthodinové sklence vody jsme hejtmana a jeho suitu divokým terénem převezli do Střížkova sadu, kde viděl jak vypadá netradiční faremní provoz ve vysokokmenném sadu, který zároveň slouží jako útočiště pro včely, ovce, zeleninu a zlehka i zpracování primární zemědělské produkce. Na stěnách zimoviště byla pro účel návštěvy zřízena výstavka fotografií z minulých ročníků Povalče. Bača se válela pod podlahou kůlny a ani se nehla, nevytáhl ji ani zájem dvou TV štábů, které hejtmana provázely. Přítomnost bandy pasťáků ze Žlutic byla důkazem spolupráce mezi biostatkem a výchovným ústavem pro děti a mládež.

Návštěva se odehrála plynule a v přátelském duchu. Vřelá odezva hejtmana Novotného na prezentaci biostatku o souvisejících aktivit dodala povzbuzení pro další práci. Upřímně, nabyl nás i hejtmanův neskrávaný údiv, že se do Valče utíkají mladí z měst, aby se pokusili o oživení venkova a ekologickou osvětu pro životní styl dětí a mládeže.

Až TV vyvěsí reportáže, dáme echo.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz