první zážitkově pedagogický program na biostatku

21.10.2008

Valečské děti předškolního věku organizované mateřskou školkou a valečtí prvňáčci přišly do Střížkova sadu zjistit, jak vzniká mošt. Biostatek poprvé předvedl své zážitkově pedagogické kapacity, když dětem předvedl proces výroby, umožnil participaci na přeměně primární suroviny v koncový produkt a celou lekci završil degustací.

Takřka dva tucty dětí dorazily pod vedením vychovatelky Michaely Klusové a učitelky Marcely Paškové dnes dopoledne do Střížkova sadu, kde pro ně byla připravena prezentace přírodní outdoor moštovací linky. Dle dětských reakcí se dá soudit, že se jednalo o zábavně komponovanou půl druhou hodinu, z hlediska smysluplného trávení času jakbysmet.
Po stručném uvedení do prostoru sadu s moštárnou jsme se zastavili u vany, krz kterou protékala pramenitá voda, aby Zacharymu pomohla s mytím jablek a hrušek. Děti si tím pádem zopakovaly základní hygienickou poučku o mytí ovoce před jídlem a seznámily se z wwooferem z Pennsylvánie, pro mnohé šlo o prvního Američana, kterého kdy takhle zblízka a naživo viděly. Umyté jádroviny jsme přenesli před samotnou moštovací linku a po upozornění na základní pravidla pro bezpečnost návštěv jsme ovoce rozšmelcovali v motorové drtičce. Následoval lis, takže dřevěné rošty, plachetky, špalky a už to pístovalo, tlačilo, mačkalo a už to teklo. Na to jsme se těšili nejvíc, na chuť lahodné šťávy z hrušek a jablek čerstvě nasbíraných, nadrcených, vylisovaných.
Několikrát během dopoledne padlo, že bez práce nejsou koláče. Děti tuto pravdu s radostí přijaly a hned jak Zachary spustil jablečnou sprchu z předem vybraného bohatě obsypaného stromu, rozběhly se, aby naplnily lavóry. Rychlost i nasazení některých bylo závratné, děkujeme za pomoc velmi.
Místo koláčů čekal na každého další kelímek ovocného moku, za jehož převalování na dětských jazýčcích jsme se podivovali, že je tak sladký, aniž bychom dovnitř přisypali byť jen špetku cukru. A že je vlastně stejně dobrý, jako pitíčko, které rodiče nosí z krámu.
Vyšlo počasí... vyjde-li příští tyden, bude pro děti připravena ukázka střihání ovcí a jejich paznehtů. Ne tak lahůdková činnost, jako moštování, na druhou stranu se bude pracovat s živými zvířaty, což deficit delikatesy snadno dožene. Chce-li se kdo k poučnému zážitkovému programu přidat, něchť tak směle učiní, uvedené kontakty jsou použitelné.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz