ovčí stádo

16.5.2008

ovčí stádoZákladem stáda je 16 kříženek Romanovské ovce s Clun Forest beranem. Ruskými mužiky vyšlechtěné plemeno je extra vysokým množstvím potomků na jeden vrh, anglické plemeno semeno má zajistit mohutnou zmasilost. Pro zpětné křížení plemenným beranem bychom mohli dosáhnout celé kupy dobře svalstvem oplácaných jehňat. Dalších 5 jehnic jsou čisté zástupkyně plemene Bergschaf, které má původ na svazích Rakouských a Švýcarských Alp. Nadto pár jehnic typu Ořech. A beran Bohouš Suffolk, který má ohromnou hlavu, ale dokud byl mládě, měl ji malou, což pak není pro prvničky rodičky takový záběr.

Ovce dává vlnu, což je vidět na první pohled. Bereme si někdy jednou, lépe dvakrát ročně. Ovci to pomůže, říkáme si, minimálně podle ukazatelů, které sledujeme, se hodí ovce stříhat.

Na druhý pohled má ovce i kožešinu, na jejíž kvalitu se také hledí. Lehká, jemná, měkká, hřejivá... je dobrá. Ovcím ji bereme jednou za jejich život.

Pod kůží je maso, které je v našich šířkách obecně hlavním důvodem, proč ovce vůbec chovat - vyvrcholením života je jejich smrt - produktem ovčího stáda jsou jateční jehňata.

Ovce samice mívá pro svá jehňata mléko. Podojíme-li ji sami, což se dá s ohledem na jehňata denně dělat až půl roku ročně, získáme tekutinu, která se čerstvá či zpracovaná hodí pro lidskou konzumaci.

Vlna, kožešina, maso, mléko - 4 položky, které zejména určují důvod vzniku toho kterého plemene. Maso a mléko jsou závažnější, než zbylé dvě a k tomu pak ještě přistupují další vlastnosti, jako odolnost vůči prostředí, schopnost zabřeznout a počet jehňat ve vrhu, schopnost se o jehňata dobře postarat, schopnosti spást to či ono, záležitosti estetiky, atd.

Mimoto chovatelé stále nedoprobrali otázku, zda je lepší chovat čistá plemena, nebo mít stádo kříženců.

Stádo na biostatku je vybíráno zejména podle pracnosti. Abychom se mohli pomalu učit, co to chovat ovce vlastně znamená, aby se stádo obešlo bez každodenní péče, aby se dobře vyjímalo ve zdejším doupovském prostředí.

Volba padla na masná plemena s dobrou kožešinkou. Maso chce kdekdo, vlnu nechce nikdo, mléko bychom se svými pracovními rytmy nezvládli a kožešinka je príma vánoční či narozeninový dárek.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: ZVĚŘ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz