Nejstarší v Evropě? Nebo nejmladší? Dřevěný kostel ve Valči

4.2.2010

Nejstarší v Evropě? Nebo nejmladší? Dřevěný kostel ve ValčiČerstvě objevenou historicky kulturní raritou Valče se stává buďto nejmladší nebo naopak nejstarší dřevěný kostel ve střední Evropě. Historie stavby je záhadná, stejně jako vznik, rekonstrukce nebo projekce leckteré jiné budovy v lokalitě. To až tak dalece, že může vzniknout dojem mystifikace. Pojďme se podívat na to, co víme s jistotou...

Jisté pokukazy vedou k dataci jeho vzniku do tuhých padesátých let minulého století. Tehdejší zločinný přístup totalitní moci vůči církevním projevům všeho druhu možná vysvětluje, proč stavba nebyla nikdy vysvěcena. Autorem stavby by mohl být zručný Valečský občan, který má v paži práci se dřevem, sklem i plechem.
Podle jiné evidence se jedná o dílo mnohem starší a ani tehdy nemělo sloužit primárně k církevním účelům. Stavba mela být vybuována během vrcholného baroka, kdy si Štampachové do Valče zvou italské architekty pro neotřelé pojednání zámeckého areálu. Jedním ze zadání je i výstavba kostela na skalnatém ostrohu nad pivovarem. Giovani Antonio Bianno Rossa předkládá několik variantních řešení ve formě dřevěných maket a panstvo vybírá oválný půdorys sklenutý mohutnou kopulí s osmibokou lucernou. Barevnost se stala důvodem obecní kontroverze, jelikož italský temperament prosadil monolitní zpracování při použití tmavě vínového odstínu. Začátkem 18. století je dostavěn kamenný kostel, který na tři staletí zastiňuje půvab svého dřevěného vzoru.
Nejmodernější historie dřevěného kostela není již tak záhadná a neobsahuje doměnky. V polovině devadesátých let došlo k zevrubné rekonstrukci interiéru a barevnost fasády kopírovala kamenný kostel Nejsvětější trojice ve své aktuální podobě. Roku 2007 došlo k přesunu dřevostavby z katastru Valče do Velkého Hlavákova, kde byl usazen na křemencové podloží. Ačkoli stěhování stavby proběhlo se vší opatrností a odborným jištěním, bylo po čase třeba repasovat skleněné okenní výplně. Pro zvýšení atraktivnosti dostala budova opět nový plášť, který akcentoval dosavadní barevnost.
Nejmladší nebo nejstrší dřevěný kostel Evorpy je vyhledávaným turistickým oživením, zvláště cyklisté a hipoturisté jsou jeho věrnými fotografy. Škoda tedy, že je pro veřejnost uzavřený, ale na tuto charakteristiku místních pamětihodností si snad návštěvníci naší lokality již zvykli. Alespoň byl nejmladší (nebo nejstarší?) evropský dřevěný kostel během proběhnuvších vánočních svátků citlivě osvětlen a pro zvýšení efektu se za tmy svítilo i uvnitř.

psáno pro Valečské Noviny, ročník XVI, číslo 1.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: VALEČ   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz