10 let starý článek a pořád dokola o tomtéž

27.2.2019

10 let starý článek a pořád dokola o tomtéžJsem se jen podíval, co bych na tomhle webu mohl vytřídit a hle, vypadl na mě článek z mých řekněme mileniálních let. Rozčiluju se nad dotacema zemědělcům, které víc než přírodní podmínky určují, co kde zemědělec popěstuje. Mnoho se od té doby nezměnilo. Ale mnoho také změnilo.

Prošlo českými médii, že Evropský soudní dvůr zakázal zveřejňování jmen příjemců zemědělských dotací (např: zvukový archiv ČRO6). Soud poměřoval, zda je důležitější transparentnost nakládání s evropskými veřejnými zdroji, nebo právo osob na ochranu osobních údajů. Německé úřady obratem stahli seznamy příjemců a divím se, že Češi dosud ne (celkem userfriendly přehled na www.szif.cz), zvláště zdá-li se, že proti způsobu vyplácení zemědělských dotací se semtam zvedne vlna nevole.

Kdejaký malý, ekologický nebo i malý ekologický farmář bývá obklopen pozemky - lány, které patří většinou jedné zemědělské mega společnosti. Často je hlavním motivem možnost nechat si produkci nebo údržbu bohatě zadotovat. Píšu: "kdejaký", "bývá", "často", tedy žádná radikální vyjádření: "každý, vždy a všude", poněvadž se na téma "dotace" nebavím s každým sedlákem a někteří se svými sousedy typu JZD vycházejí téměř zadobře. Nicméně způsob rozdělování erárních financí způsobuje, že půda není obdělávána závisle na svých potřebách a produkuje se nikoli to, čeho je navzdory potřebě nedostatek, ale to, za co se dají získat eura. Na pastvinách se nepase a balíky sena se uklízejí na hromady do lesa.

Pár poznámek k ilustračnímu obrázku: vidíme část louky, která má dohromady asi šest hektarů. Zemědělec ji jednou ročně poseká, trávu jednou obrátí, jednou nahrne do řádků, jednou zbalíkuje a jednou balíky odveze. Ještě jednou se koncem podzimu na louku vrátí, aby porost zmulčoval (letos tento podzimní zákrok vynechal, za což se normálně udílí sankce). Chtěl-li by někdo znát přesné dotační částky, mohu posloužit, ale sem to psát nebudu. Principielně dostane zamědělec základní sumu odvozenou od velikosti udržované plochy. Tato konkrétní louka se nachází v tzv. horské oblasti a je-li travní porost spásán (případně je seno skrmeno), suma se zvedne na cca dvojnásobek. Louka je navíc ošetřována ekologicky, což také dotaci zvýší. Nakonec bonbónek: na louce hnízdí chřástal nebo bahňák, tím pádem je třeba sekat ji v určený termín (což se stalo) a určeným způsobem: odprostředka směrem ke krajům, aby měli ptáci možnost před mašinou zatím vysokým porostem utéct (což se nestalo a je to jednak na sankci, druhak to způsobí ptačí jatka na nakonec sečeném plácku). Zemědělec má tuto louku z ruky, seno pro sebe nepotřebuje, na jeho prodeji se mnoho vydělat nedá. Stávající zemědělec je pro svou "práci" motivován dotací, která několikanásobně převýší náklady na těch pár zbytečných, svým způsobem škodlivých a energeticky náročných traktorových přejezdů. OK, jedno číslo hodím: zhruba Kč 11.000,-/ha. Tak.

Není pak divu, že naše poslední anketa (viz archiv) dopadla tak, jak dopadla. Jasně, že vzorek respondentů, ačkoli opět rekordně široký, není úplně reprezentativní, ale odpovědi výmluvné. Líbí se mi, samozřejmě, že plných 78% účastníků ankety by velkým sebralo ve prospěch malých. Asi by to pomohlo, špatný systém bychom nahradili lepším a bylo by nám hej. Od sedláků sousedů i vzdálených však slýchám radikálnější touhu a sice zrušit dotace úplně. Sám se k této pětině respondentů přidávám prostě proto, že půda má být zhodnocována podle jiných, než finančních motivací, ať jsou nastaveny kdovíjak správně.

Jdu do komína pro klobásy, abychom měli co jíst k obědu.

Autor: biostatek   |   Sekce: V MÉDIÍCH   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz