Valečské lemy: realizace přírodní památky

20.4.2017

Valečské lemy: realizace přírodní památky Mezi nížinou pro pěstování zrní a lesem pro pěstování dřeva máme kolem celé Valče lemy. Sukcesní vývoj v nich z pohledu biodiverzity dosáhl rozporuplných výsledků. Experti se pak shodli, že pro zachování hodnot je príma Lemy sanovat a přiblížit historickému účelu: tradiční sadařství - ovocnářství.

Takže tam teď střídavě Honza, Jára a Kuba, semtam i Hedvika, Gaia a Kašpar vyřezávají křoviny a - s vědomím varských požárníků - je pálíme. Možná budeme štěpkovat. Vpodstatě jedeme krajinařinu a to se zapojením cílovky programů sociálního zemědělství. Schizofrenní paranoik, dlouhodobě nezaměstnaný, 50+ a invalida k tomu... Jedni se mohou ptát, zda nejde o zneužívání chudáků, jiný může tleskat, že aktivizujeme pracovní potenciál osob ohrožených sociální exkluzí. Tak bacha: všichni za to mají vyšší než minimální a nižší než průměrný plat. Dotuje MPSV krz Kraj a také krajský odb. ŽP a zem.

Lokalita, kde akce probíhá se jmenuje Valečské lemy. Nachází se západně od požární nádrže. Kdysi třešňový sad revitalizujeme a také ho obtáhneme ohradou a budeme vypásat, poněvadž není lepší koupačka, než s výhledem na ovce, kterak spásají travní drn pod třešněmi, kterých se posléze půjdeme nabažit.

Autor: biostatek   |   Sekce: SLUŽBY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz