Sociální zemědělství

22.8.2009

Sociální zemědělstvíBiostatek je multifunkční farma. Jednak vyrábíme produkty denní potřeby, zejména potraviny a potravinové doplňky, druhak se staráme o ráz krajiny. Vedle toho conevidět začneme ubytovávat a nabízet jednoduché gastro. Máme rostlinnou i živočišnou výrobu, včely, jsme ekologičtí a permakulturní. Samé divers, vari a multi. A ještě něco k tomu: mimo komerčně zaměřené a primárně produkční činnosti provozujeme aktivity shrnutelné pod termín "sociální zemědělství".

"Sociální", neboli s ohledem na společnost, ke společnosti vřelé, sílu společnosti podporující... Rozšíříme-li několika adjektivy dotyčný termín a přizveme k tomu jednotlivce, vyjdou nám činnosti zacílené na posílení pozice jedince ve společnosti. Hendikep účastníka není nutný předpoklad, nicméně když projedeme statistiku frekventantů, kteří přicházejí na biostatek, vychází nám, že drtivá většina klientů nějaké postižení má.

Zemědělský podnik pak slouží jako kulisa nebo učební pomůcka pro nekomerčně zaměřené aktivity zaměřené programy. Je žádoucí, aby se klientům věnoval profesně odborný subjekt, nikoli pouze farmář. Nicméně plynulá kooperace je nutná.

Biostatek se stává prostředím pro programy environmentální osvěty. Nezisková společnost AREA viva formálně zastřešuje zážitkově pedagogické programy pro děti ze základních, praktických a středních škol, dětských domovů a pro rodiny s dětmi. Organizace letního tábora, workcampu nebo mezinárodní výměny jsou pod hlavičku sociálního zemědělství snadno zařaditelné.

Ještě přiléhavější ilustrace jsou pracovní terapie, kterých se účastní pasťáci z místního výchovného ústavu. Devět klientů se svým výchovným dohledem dojíždí pravidelně na biostatek na jedno odpoledne týdně. Vedle odreagování při práci a s využitím uklidňujícího efektu přítomných hospodářských zvířat se velmi neformálním způsobem připravují na období po propuštění z výchovné instituce. Spolupráce s výchovným ústavem ve Žluticích vede k realizaci projektu TRUNPA. Zároveň si aktivní účast chovanců velmi pochvaluje hejtman Karlovarského kraje PaedDr. Josef Novotný.

Další formy popíšu až prořežu strouhu podél sadu.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: SLUŽBY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz