Sklízení javorové mízy

9.2.2018

Sklízení javorové mízyPár informací ke sklízení javorové mízy pomocí kovových kohoutů poslaných před týdnem z Kanady.

Kdy: když měsíc dorůstá, tak ze země tahá vodu víc, než po úplňku. Zároveň musí být velký rozdíl mezi teplotou vnoci a ve dne. Mrazivé noci a slunné dny jsou vhodnější, než mraky a mlha a kolem nuly ráno i večer i opůlnoci. Sám navrtám za týden, hned po novu.
Vrták tuším sedmička, ale radši se pořádně podívejte na kohout a porovnejte sami. Kohouty mají úzký průtok, takže je stále plný tekutiny. Dovnitř rány se nedostane vzduch a hojivé = zacelovací účinky mízy se nemají šanci projevit. Kohoutek má v místě zátluku konický prstenec, takže se do dřeva jaksi pohodlně zašpuntuje, míza neteče mezerou při hraně vrtu. Jistě existují další výhody, jako třeba materiál, který se nekazí a snese pár ran kladivem. Kohoutek má také jednoduchý háček, na který se dá pověsit plastová láhev nebo přípravek pro držení plastového pytle. Pozor, kohouty jsou překvapivě malé, což jistě přivítá strom sám, zároveň je snadné je po sezoně uklidit tak důkladně, že příští rok nejsou k nalezení.
Na přelomu jara i zimy tečou mléče i kleny. V našich podmínkách má jejich míza cukernatost kolem 1,5%. Dál psát nepíšu, poněvadž existuje www.poddracimkamenem.cz, Hruškovi jsou v javorovém sirupářství průkopníci a odborníci.
Jdu krmit ovce, končím článek.

 

Autor: biostatek   |   Sekce: SLUŽBY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz