WWOOF funguje

21.11.2008

WWOOF fungujeExistují lidé se zájmem ponořit se do ekozemědělství co možná fyzicky. A existují eko-farmy, které zázemí pro kýžený vzdělávací proces poskytnou. Dvě strany se setkávají v síti WWOOF. Po rozklíčování zkratky se dostáváme k World Wide Opportunities on Organic Farms, překladem Příležitosti po Eko-Farmách po Celém Světě. Biostatek je jednou ze vzdělávacích farem, od roku 2008 se u nás vystřídalo na 120 WWOOFerů. Děkujeme všem všem všem, něčemu jsme se naučili od bezvadných, kterých byla většina, i pár dost šílených jedinců.

Tři WWOOFeři se teprve zde na Valečsku vystřídali, takže komentáře utkávám z přesměsíčního pobytu Zacharyho a Michaela, který pobývá od začátku listopadu do začátku prosince. Odpolení pobyt chlapíka, co ani nevím, jak se jmenuj, uvádím, ale neumím okomentovat.

Jedná se především o ohromnou pomoc, bez které se neumím představit plynulý vývoj zde a za kteoru musím být vděčen Bohu.

Natrefili na mě nenároční Američané, jeden s motivem úniku, druhý s touhout zažít něco cool. Oba našli to své. První krz stavbu zimoviště pro ovce, tlačení moštu a porážení jehňat, druhý stavbou ohrad kolem příkré třešňovky, zaplachtováváním sena a napínáním vody a elektřiny. Výčet prostředí pro jejich vyřádění přesně popisuje denní práce na biostatku, které by se bez jejich pomoci děly nevím, jak. Nebo by se neděly a pak by to tu fungovalo nefungovalo.

Oba zjistili, co je to místní putyka U Pájí, tipovali, koli měří ryba, co tam stereotypuje od jedné skleněné stěny akvárka ke druhé a zjistili, že jejich rodný jazyk nefunguje tak všude, jak jim v domácích školách tvrdili, že jo. Oba se rozplývali nad romantickou krásou valeščského zámeckého pakru a oba se divili, že ten kostel naohře nad vesnicí není pořádne v cajku. Oba se účastnili péče o ovce a oba k nim přistupovali s mnohem větší něhou, než chovatel sám.

Pro farmu je přínos viditelný hned, je uděláno. Pro WWOOFery v tomtéž - je uděláno, plus snad nějaká formativní zkušenost se přidává. Zeptat se můžřete Michaela, který dává dohromady k četbě doporučeníhodný diary. Zachary pokračuje, momentálně na pěších zónách italských velkoměst hraje na gytáru a harmoniku, vydělává tak na letenku do NY, aby byl na Vánoce se svou mámou.

Díky jim dvěma i organizaci, která za tím vězí - AREA  viva, Sdružení pro ekologii a zemědělství, tam je toho o WWOOF programu víc, včetně kontaktů na farmy, včetně možnosti se k farmám dotstat, včetně kompletního info servisu.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: PARTNEŘI   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz