střížkův sad

11.4.2008

střížkův sadNárazovou zónu zámeckého parku na severní straně tvoří starý extenzivní ovocný sad. Jabloně, hrušně a slivoně sem sázeli ještě Sudetští Němci, takže se jedná o pohledné vysokokmenné mechem porostlé ovocné giganty. Spony jsou místy až 12 metrů, což estetický dojem může ještě umocňovat.

Přes dva hektary tohoto sadu bylo v polovině 90. let na prodej. Koupil jej akademický malíř Antonín Střížek, a tak sad spadl do klína široké rodiny, co se rozrostla (a dál rozrůstá...) z lůna prarodičů Urbanů. Tondo, díky moc.

Sad dlouhá léta - minimálně posledních 10 – sloužil coby prostor pro rekreační vyžití příbuzných, kamarádů a známých. Až šest víkendů ročně se do Valečské chalupy nastěhovala parta dobrovolníků, kteří pak podnikali nájezdy proti džungli, která mezi ovocnými stromy panovala. Na podzim se setřásalo a sbíralo, většina do výkupů, později Kostrčanské palírny, minimum šlo po rodině na konzum. Přijímáno s rozpaky různého gardu, někdy snadno.

biostatek střížkův sad vypásaný ovcemi pálenka bio jabkovice hruškovice biostatek střížkův sad vypásaný ovcemi pálenka bio jabkovice hruškovice

Jednou se podařilo probojovat se nálety a trním až do nejzaššího koutu pozemku, a hle: plot a za ním betonový sarkofág. Co to? Studna. Objevili jsme studnu. Někdo nám v sadu jen tak vyhloubil studnu. Teď už víme, že a ní čerpá vodu obec, vrt jde 50m do hloubky a síla pramene je 3l/s. Takže jsme jen tak, ani nevíme jak, gratis přišli ke zdroji pitné vody.

Mejdan Povaleč – roku 2006 se v sadu poprvé rozkládalo stanové městečko a řádili DJs a fungoval bar. S obdobou se počítá i do dalších let.

Aktuálně: do meziřádků bylo vysazeno na 100 nových stromů, od tradičních jabloní a hrušní přes třešně a ořešáky po kdouloně, jalovce a rakytníky. Kolem sadu vzniká ohrada – mix pražců, kůlů a ovčího pletiva. Ovčího proto, že je plán ochránit dřeviny před ovčím okusem a stádo ovcí dovnitř vyhnat.

Skopové k odběru začátkem letních prázdnin 2008 a pak hlavně o Velikonocích 2009. Kontakt a objednávky v kontaktech...

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz