outdoor moštárna

4.9.2008

outdoor moštárnaValeč má ohromné štěstí v jednom ze svých občanů. Hloubavý, nehlučný, zábavný a zručný profikutil, se kterým je radost spolupracovat. Do toho v nedalekém Krásném Dvoře ukončila provoz pěstitelská moštárna. Mezi to se vložil biostatek a hle, vzniká outdoor moštárna.

Byla to dřina. Jako ostatně všechny akce zde, které se odehrávají chaoticky a nestandardně, nevyzkoušeně. Jako kdejaké jiné zboží od ovcí, přes jumba po vrták si i hydraulický lis se všemi proprietami, drtička, váha, lavory... pobyly na Vrbici v hale. V červenci 08 se výbava přesunula do Střížkova sadu, kde postála na přívěsu, pak na paletách a teprve když na nich se vyzkoušelo, že funguje, jak zhruba má a byla postavena platforma pro její umístění, přenesli jsme ji do přístřechu u zimoviště.

Střížkovým sadem protýká potok. Jeho trvalým zdrojem je prameniště na severní hranici sadu a odtamtud vede hadice s nonstop tekoucí vodou. Své plynutí chvilku pozdržuje ve vaně na břehu potoka, ve vaně se potkává s jablky a hruškami, omývá je a odtokem na dně vany se dostává do svého koryta.

Co víc je moštárna, než prosto k umytí ovoce a možnost vymačkat z něj šťávu, což se nedá dělat bez předešlého nadrcení? Snad ještě pastér, aby se šťáva dala zakonzervovat. Tím biostatek zatím bohužel nedisponuje, takže se něco udalo čerstvé, něco se mrazí v petlahvách a zbytek, resp. většina letos vymačkané šťávy kvasí v kubíkových nádržích a čeká na vypálení.

Mimo produkci už stihla moštárna posloužit i coby pedagogické zázemí pro dětičky místní školky a žáčky místní školy.

Pro příští léto/podzim (2009) bychom rádi měli ten pastér, tzn. lahvovali do skla, a zároveň zvládli pořádně nabízet moštování spoluobčanům.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz