doupovská jurta

5.12.2009

doupovská jurtaFarmář většinou na farmě bydlí. My od adventního času LP 2009 také, takže jsme farmáři a biostatek je farma. Bydlíme v jurtě. Než abychom se nastěhovali v létě a báli se zimy, zahájili jsme bydlení na podzim a těšíme se na jaro. Zatím máme zásoby dřeva a topíme s pauzou v hodině mezi psem a vlkem v podstatě nonstop. Kombinace peter s izolací z ovčí vlny se jeví být celkem v cajku.

Leccos o stavbě tradičního mongolského nebo kyrgyšského obydlí jsme si našli kde jinde, než na Internetu. To pro případ, že bychom ji chtěli budovat svépomocí. Setkali jsme se s mongolskou rodinou z blízkých Podbořan, abychom zjistili, jak mohou pomoci v případě rozhodnutí vztyčovat jurtu s pomocí expertů. Sondovali jsme, kterak by šla jurta dovézt autentická funkční ze své domoviny. Po této zevrubné rešerši jsme se spojili s odborníky (Skořepovo jurty, domy, vesnice) na výrobu, stavbu i užívání jurt v Česku...

Na pile (Catr Zmrhal Chmelištná) jsme si nechali nařezat kulatinu, v truhlárně (Gutzer Vidhostice) zhoblovat do správných tlouštěk. Dál jsme vrtali a vázali a špičatili sami. Do koruny ani plachty si nikdo z lokálních oslovených řemeslníků jít netroufl, museli jsme zapátrat jinde. Plachtu v přesném termínu i rozměru ušil Sapazi, korunu se zpožděním ale krásnou stočil Jan Mucha jr. Jurta stojí v mírném svahu, takže má pod sebou podlahu od země odizolovanou ovčí vlnou volně loženou. Děkujeme ovečkám dárců (Fialovi, Orabinec, Hajní, Pánková).

Stavěli jsme na několikrát. Nejprve jsme naplánovali vlnařský workshop, takže k tomu datu musela být alespoň na části konstrukce napnutá plachta. Pomáhal Pepa Pípa. Střešní díl podpíralo málo tyčí, takže po pár dnech střecha spadla. Podruhé pomáhali pasťáci ze Žlutic. To už byla k mání izolace, ale stejně nízký počet střešních tyčí jako při předchozím pokusu, takže když střecha opět spadla, tak i s pruhy vlny. Potřetí jsme si dali konečně záležet, pomáhal Metod a jurta drží dosud.

Poslední zpevňující počiny (podpora koruny, pevný rám na dveře, spojení střešní a stěnové plachty, lana kolem dokola...) jsme ladili těsně před kolaudací první adventní víkend 2009.

Patro na spaní sice trochu ničí kruhovitost obydlí, ale postel nezabírá tolik místa a konstrukce budí dojem pevnosti, tzn. bezpečnosti. Pod střechou je větší teplo a máme blíž ke hvězdám. Kuchyň tvoří PB sporák a dřez s odtokem, pro vodu zatím jezdíme s kolečkem a barelem. Elektřina by mohla být conevidět, jen propojit kabely. Svíčky budí také hoří a svítí, podle toho se jmenují.

Kdo viděl, nestačil se divit. Mnozí našli inspiraci. Co vy?

 

 

biostatek a jeho jurta svépomocí, lokalita: Doupovské hory, Valeč biostatek a jeho jurta svépomocí, lokalita: Doupovské hory, Valeč biostatek a jeho jurta svépomocí, lokalita: Doupovské hory, Valeč
     

 

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz