Zkolaudovaná sýrárna, radujeme se a inzerujeme

12.6.2015

Zkolaudovaná sýrárna, radujeme se a inzerujemeNa Biostatku ve Valči se rodině Veselých podařilo dotáhnout stavbu Zpracovny zemědělské výroby do zdárného konce a získat na to i potvrzující razítko Žlutického odboru výstavby. Tím pádem můžeme sýřit nejen v čistu, suchu, pohodlnu, ale i oficiálně. Úroveň výstupů se zvedla, v dobrém standardizovala a vějíř produktů rozšířil. Obrázek je rok a půl starej, aktuální stav je nejlépe k vidění při osobní návštěvě za ovčími sýry, smetanou, máslem, žinšicou i ovčí zmrzlinou.

Postavit sýrárnu mezi ovcemi, pastvinami a stromy, navíc aby souzněla s Krajinou památkovou zónou, nerušila pohled na zámek a ze zámku (Valeč) a splňovala nároky vymezené tím, že jsme v Ptačí oblasti Doupovské hory. Ano, na zpracovny jsme nechali vypracovat malou EIU a řídili se pár omezeními. O dost striktnější jsou nároky Krajské veterinární správy, což vítáme, aspoň nás veterinární referent dotlačil k maličkostem, co bychom jinak odkládali na kdovíkdy. Namátkou síťky proti hmyzu ve všech oknech, prahy proti vnikání hlodavců, nerezový regál v chladicí místnosti, jakož i nerezové parapety v jádru zpracovny.
Jádrem je kompletně omyvatelná místnost, do které vedou dveře z čisté šatny (před tou je koupelna s WC a šatna špinavá na monterky a holinky od bahna) pro zaměstnance. Další dveře vedou zvenku, aby bylo kudo dovnitř dostávat produkty zemědělské prvovýroby (čerstvě nadojené mléko, čerstvě vylisované ovocné šťávy, čerstvě stočený med...). Další troje dveře vedou do skladu, chladicého boxu a expedice, které se dá také říkat obchůdek. Co je uvnitř jádra zpracovny samotné? Multifunkční sýrašský kotel, separátor = odstředivka na mléko, odkapávací stůl, pořádný dřez s myčkou, pracovní stůl, vakuovačka, rádio s nefunkčním kazeťákem a pár dalších drobností a náčiní. Ještě vlastně jedno umyvadlo navíc, protože abychom si měli kde mýt ruce, ve dřezu se to nesmí, ten je na nádobí.
Máme tedy i obchůdek s pořádnou přesnou váhou a pro jistotu i registrační pokladnou. Ale hlavně lednicí s prosklenými dveřmi, za kterými je fůra oetiketovaných balíčků s ovčími produkty. Když jsme doma, rádi pomůžeme s výběrem i placením. Nicméně umožňujeme i soběstačnost těm, kteří umí vložit +- správný fin. obnos do krabičky, která na stole vedle lednice stojí. Zvládáme i e-možnost: seznam výrobků s cenami a orientační váhou tovaru je ke zobrazení.
Konec PR článku. Přichází čas věnovat se zase trochu víc rodině a zkrášlování okolí. Např. bourání kůlen a boud, které jsem dával dohromady v letéch svého pozdního dětství.

Autor: biostatek   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz