Židlichovická Papírna Moudrý s.r.o. testuje Biostatek

6.6.2016

Židlichovická Papírna Moudrý s.r.o. testuje BiostatekJak bylo u Veselých? Prima. K tomu, že tam nevládla príma nálada jim na půdě lítají hejna molů. Farmářovi Vojtovi takové reference vadí, zvláště když jsou pravdivé a také proto, že moli zřetelně vadí Lence. Takže se po čase Vojta přestal vymlouvat a nakoupil pár mololapek. Dokonce testoval různé výrobce a typy lákající i na jiné podobné členovce. Vojta začal ničit endemita a ještě pro svůj boj čerstvě získal silného partnera.

Za poslední půlrok jsme vyčerpali kapacitu 200 lepicích pásků na monitorování šatních molů. Právě došly, takže jsem těsně před tímto momentem začal shánět nové a lepší. Sympatičtější z vyzkoušených výrobců jsem se ozval s prosbou o přínosnější design: poslal jsem na adresu moudry@volny.cz tklivý příběh o tom, jak jsme si zaizolovali barák napůl upravenou ovčí vlnou. Odpověď byla promptní a naplněná soucitem. Což ještě není pointa.

Mol šatní (Tineola bisselliella) je drobný motýlek z čeledi molovitých o velikosti mezi 4 až 8 milimetry. Potvrzuji, že se jedná o známého a obávaného škůdce v mnoha domácnostech, jak uvádí Wikipwdia. A pokračuje: "Motýlek je zajímavý tím, že k životu nepotřebuje pít, protože si potřebnou vodu vytváří metabolismem. Nicméně samotným škůdcem není dospělec motýlka, ale jeho larvy živící se keratinem neboli rohovinou obsaženou v některých přírodních materiálech. Jedná se tak o jeden z mála živočišných druhů, který je schopen trávit vlnu." Přidávám, že i motýlek dospělec škodí nebo aspoň ruší. Popsal bych jeho přítomnost ve vzduchu, na stěně, u postele jako bolest domácnosti, která signalizuje, že je někde špína. Zvláště nacházím moly nalepené na upatlané desce od plynového sporáku nebo na pocyntané lahvi s olejem. Také nás moli učí mít hrníčky buď zavřené ve skříňce nebo dnem vzhůru. Wikipedie ještě píše, že Mol šatní je celosvětově rozšířený motýl. Jenomže když vývojáří od Moudrého vyvinuli výkonější mololapky, nenašli zamolované prostředí. Ptali se prý na univerzitách i v zoo. Možná nehledali na chalupách a špinavých kutloších. Anebo je mol šatní skutečně na kraji vyhynutí a měli bychom si naši kolonii hýčkat v rámci zvyšování biodiverzity. Mohl bych pak zkusit na to nějaký grantík...

Každopádně v provozu Papírny Moudrý, s.r.o. kousek od Židlichovického nádraží zavládla velká radost, když se jim ozval chudák na moli trpící, možná jeden z posledních.

Celý životní cyklus mola šatního se odehrává v rozmezí 65 až 90 dní. Takže se mě za dva tři měsíce můžete optat, zda se mololapky liší od těch dnešních plných:

Autor: biostatek   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz