Millennials v rolích zaměstnanců i zaměstnavatelů na jednom českém venkově

20.5.2015

Millennials v rolích zaměstnanců i zaměstnavatelů na jednom českém venkověVojtěch Veselý je ročník 1979, od ledna 2008 žije ve Valči, od léta 2009 se svou ženou Lenkou tamtéž jakož konečně i s Hedvikou a Kašparem. Takže jsme o sobě mluvili na setkání členů družení Lípa s hosty. Zazněly tam i náznaky dalšího textu...

Jednou o sobotě některého z nedávných víkendů se v obci Valeč čítající 380 obyvatel odehrálo 10 pracovně právních vztahů vhodných pro formát Dohoda o pracovní činnosti. Tranquillite, o.s. dalo práci čtyřem klukům millenniálům při obnově sadů, klenotu zdejší krajiny, která je vyhlášenou památkovou zónu. Další čtveřice byla dokonce genderově vyvážené a na Jinotaji – vyhlídce nad vesnicí sanovala svah, aby v létě bylo kde pořádat hudební a landartovou projekci s mezinárodním renomé FunnyMoon. Kuba (18) s Pavlem (31) tahali dřevo z lesa, mládežník Honza se svým otcem omítal zpracovnu, všichni 4 pro Biostatek. 80% sobotních pracantů se potýká se zaměstnaneckou chudobou a ve Valči nezačali bydlet během posledních osmi let. Zato organizátoři jejich práce jsou slovníkem místních starousedlíků náplava, osídlenci, ti noví mladí = millennials.
AREA viva, z.s. získala z veřejných fondů finanční podporu na vytvoření pracovního místa „údržbář krajiny“ pro Honzu (50+), jeho ženu Olgu (50+) Vojtěch cíleně zaškolil pro nově zřízené pracovní místo na zámku Valeč. Na Biostatku od začátku roku zaměstnávám Romana in-between. Své období hájení v únoru vyplnil sestavováním žádosti o rozpočet na hostování evropského dobrovolníka. Schváleno, super, v červenci po roce odjede Baptiste zpět do Bretagne, na jeho místo nastoupí Caro z Hamburgu. Už se těšíme. EVS projekty AREA viva, z.s. podporuje a realizuje od roku 2010. K roku 2017 hodláme hostit a neformálně vzdělávat 4 individuální EVS dobrovolníky najednou. Šestadvacetiletý Sůša podporovaně zaměstnává absolventku Šárku, sadařku a zahradnici, z téhož dotačního schematu na své ohodnocení čerpá Kristýna organizující výsadbu zmíněných sadů a mladá maminka Nikola, projektová manažerka Tranquillite, o.s. Květoš je na podporovaném pracovním místě zahradníka na zámku, pracovní místo zajistil mladý kastelán Tomáš. Jiřin koupil pozemek 2ha luk mezi Biostakem a lesem, aby tam zřídil kemping rainbow standardu. AREA viva, z.s. buduje tříhvězdičkový ekokemping DOUPOV prostřednictvím managerky Dominiky, zatímco její manžel Oldřich je paličem v Tomášovo čerstvě vybudované palírně na návsi. Zimu tito mladí rodiče žijí z destilace, v létě z provozování kempu. Oldřich s Dominikou jsou rodiči Přemysla starého jako Kašpar, Dušana ve věku Hedviky mají Metod (FunnyMoon) s Nikolou.

Příchod mladých do Valče odstartoval inzerát vyvěšený v listopadu 2009:

Pozvání k aktivnímu bydlení na úpatí Doupovských hor v západ
od VoVes » ned 09 lis, 2008 23:19
Obec Valeč, vnitřní Sudety, 5km Karlovarské - R6, kopečkovitá a sadařská oblast, černozem, 420-480 mnm.
TB máme v chalupě ve vesnici, ale je výhled na nákup pozemku, zatím zemědělská půda, ale v územním plánu pro část pozemků návrh na změnu na stevební. Směřujeme k výstavbě jurty pro letní hosty a slamněného domu pro nás - voda z prameniště nahoře v lese, solar panel na zatravněné střeše, nekonečná zásoba vrb kolem strouh v okolí, separční toaleta, solární sprcha, kořenová čistička, pec na chleba, sušárna, udírna, moštárna... něco z grantů, něco komerčně, něco ve volném čase. Zatím farmaříme na 6ti hektarech vysokokmenných sadů a pastvin, ekologicky - přechodné období, ovce, včely, mošt, houby, pálenky, 2.000m2 permakulturní zahrady...
Hodláme rozšiřovat a znezávislovat se na vnějších vstupech, energetických, potravinových, kontrolních, přitom osvětově působit na okolí - z tohoto pohledu atraktivní lokalita.
Zveme ke svému zdejšímu snažení, poněvadž ve více se vše lépe promyslí a snáz zvládne. Pro jednání s úřednickými autoritami má i malý kolektiv lepší výchozí pozici.
Naprosto nepoužitelné obsazení radnice, která ovšem přijímá žádosti o nákup parcel pro trvalé i rekreační bydlení. Není tu práce, ale činorodí si pracovní místa umí vytvořit sami. Zde je perspektiva.
Reagujte směle, komunikační kanály: vojtech@biostatek.cz, +420 775 272 678, skypevoves, www.biostatek.cz.
Přeji hezký den a příjemnou budoucnost, Lenka Navrátilová a Vojtěch Veselý.

Jak vidno, mladí lidé přišli do venkovské Valče za príma životem. Nepřišli hledat zaměstnavatele, ale uplatňovat co umějí. Umějí jazyky nebo aspoň anglicky. Jsou zdatní v ovládání technologií, minimálně těch, co jim rozumí i Husákovo děti. Seženou si finanční ohodnocení své práce sami nebo v rámci plynulého a vibrant networkingu se námi vrstevníky. Bez internetového pokrytí zámeckého parku by také rozvoj zaměstnanosti padal.

Valeč – zážitková základna pro neformální vzdělávání zahraniční mládeže i domácích děti.
Před týdnem po třech předchozích odjela z Biostatku WWOOFerka Rosa, v únoru se u nás odehrával dvoutýdenní vzdělávací proces Dennise a Johanna z Uppsaly a v červnu přijedou WWOOFovat Violette and Clément. Všichni tito VŠ do 30ti let věku.
AREA viva, z.s. každoročně pořádá víkendové nebo dvoutýdenní Workcampy. Partnery pro organizaci byli a jsou Brontosauři, DUHA a Tamjdem. Od roku 2010 se na Biostatku otočilo cca 400 zejména zahraničních mladých ve věku 18-30 let, aby se v kulisách ekofarmy při dobrovolnické práci seznamovali, bavili, sbírali knowledge, zkoušeli si schopnosti a kultivovali postoje. Dobrovolnictví se u mladých vskutku rozvíjí, nicméně plní roli pozadí pro budování sociálního kapitálu, výsledky dobrovolně odvedené práce jsou vedlejším produktem pobytů.
Spolupráce AREA viva z.s. s Karlovarským krajem vede ke každoročnímu vítání 1.200 až 450 školních dětí na environmentálně vzdělávacím programu Jaro nebo Podzim na Biostatku. Lektorují zejména Vojtěch s Lenkou, ale když nestačíme, zaskakují vrstevníci a mladší. Plus letní tábor až dva pro rodiny s dětmi.

Co dál bychom měli vědět o mladé generaci?
Sedmá generace 3/2012 se také zabývala venkovskou populací. Podtitulek jednoho z článků zněl:  „...bez grantu se už ani chlapi v hospodě nesejdou“. Jedná se o nadsázku, ale u „naší“ mladé generace tento pocit panuje. Oživují venkov a umí vyplnit formulář žádosti o finanční podporu.
Takže když je venku škaredě, sejdeme se v našem místním HUBu a doplňujeme se při práci u laptopů (ani desktopů ani tabletů), při slunném dni se rozprchneme do krajiny vytvářet hodnoty rukama.

Už je to dlouhé, konec. VoVes.

Autor: biostatek   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz