Jehněčí sezona 2016

28.12.2015

Jehněčí sezona 2016nám začala už letos. První jehňata pleměňáka Vendelína a bahnice Primy přišla na svět kolem Vánoc, což je super dárek od přírody. Další budou z lůn svých matek vypadávat jedno za druhým a to až tak do dubna, poněvadž na Beruny od Luďky Vendelín skočil až před měsícem. Jaký bude osud jehňátek? Čtěte dál...

4 druhy jehňat, 4 obecné osudy:

Jehnice od mléčných bahnic: zařadíme do našeho chovu a holky si v následujících letech projdou sedmi osmi laktacemi, abychom měli z čeho vyrábět sýr. Většinu života prožijou po boku svých matek a otcem jejich jehňat bude téměř pokaždé jiný beran. Snad těchto bude nejvíc.

Beránci od mléčných bahnic: jen co to půjde, odstavíme je a pošleme do světa. Ještě předtím proběhne jejich konverze na skopce pomcí strangulační gumky. Nejčastěji pak skončí na zahradě nějakého souseda, kde budou do podzimu udržovat travní drn pastvou. Snad těchto bude míň.

Jehnice od masných bahnic: těch by mohlo být úplně nejméně a hodně rychle přibírat, aby dosáhli jateční váhy ještě než dospějí pohlavně. Abychom je třebas už v září mohli proměnit v jehněčí ragout, dršťkovku, vývary, pečínky, uzené, kožešinku...

Beránci masných bahnic: těch ať je klidně dost, čeká je krásná sezona na Biostatku: dostanou strangulačku a budou u svých matek, ve svém stádě, se svými bratranci, na slunci i ve stínu, u potoka i na skalce, ve stáji i na louce, na zámeckých pastvinách i hnáni po krajině, střiháni před školními exkurzemi, fotografováni na PR materiály... nakonec se o nich někdy koncem podzimu 2016 objeví zpráva v sekci produkty/jehněčí.

Otcem těchto všech je Vendelín, Východofríský plemeňák.

Hotovo.

Autor: biostatek   |   Sekce: ELEMENTY   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz