TRUNPA - pochod s ovcemi - transhumance

12.2.2010

TRUNPA - pochod s ovcemi - transhumancePompézně plánovaná akce s trasou ze Staromáku do Marakéše a podporou všemožných institucí se během ročních příprav smrskla do zátěžového pochodu pasťáků, Slováků a ovcí napříč severozápadním regionem Česka. Cílem akce je upozornit na ubývání biodiverzity, změnu klimatu a degradaci kulturní krajiny, čemuž se kočovným pastevectvím dá předejít. Projektu TRUNPA (Transhumant Rangeland Use and Networking of Protected Areas) vévodí AREA viva ve spolupráci s Výchovným ústavem Žlutice a slovenským sdružením Pospolitosť pre harmonický život. Podpora pro akci přišla z Karlovarského kraje a ovce samozřejmě patří biostatku.

19. - 27. června 2010, z Valče napříč Karlovarským krajem

Legendárních dvanáct izraelských kmenů se z Egypta do Země zaslíbené přesouvali drahných 40 let. Nikoli proto, že by cesta byla přímoúměrně dlouhá, ale že cestou pásli dle principů TRANSHUMANCE, neboli STŘÍDALI PASTVU. Když ovce kolem jejich stanů vypásly vegetaci, sebrali se a putovali dál za čerstvou pící.

Projekt TRUNPA si bere za cíl poukázat na neblahé snižování biodiverzity v evropské krajině. Putování se stádem ovcí nejenže může zafungovat jako príma promo mědium problému, ale rovnou jako prostředek pro samotné zvýšení druhové rozmanitosti.  Přežvýkavci spásají tady a trus nechají tam. Do vlny nachytají seminka místních rostlin a přetáhnou je až o pár desítek kilometrů dál. Takto blahodárně narušují monolitně pojaté porosty, tak jak je známe vinou intenzivního 100% mechanizovaného zemědělství.

Cizojazyčně, leč odborněji to máme zde: www.rangeland.net.

Stádo desíti ovcí z ekofarmy biostatek vyrazí z Valče v půlce června 2010. Doprovodem jim bude skupina Slováků z ekologické vesnice Záježka a několik pasťáků z Výchovného ústavu Žlutice. Každý den hodláme se stádem urazit cca 10km, což je odvozeno od běžné rychlosti pochodu pasoucího se stáda. Běhání kolem něj nám z pochodu udělá těžkou zátěžovku...

Ještě jeden rozměr pochod má a sice: pro chovance se jedná o první etapu pouti ze Žlutic do Santiaga de Compostela, takzvané Svatojakubské cesty. V Belgii si prý mladistvý trestanec může vybrat, zda nastoupí do pasťáku, nebo vyrazí na pouť... Tipněte si, co z toho má vyšší nápravný efekt.

Akce má svj osvětový charakter. Pojďme si naznačit, kde k jakým veřejnosti přístupným výstupům dojde:

  1. Průchod Žluticemi - neděle 20. června kolem oběda - prezentace projektu na náměstí, nabalení kulturních vystoupení místních protagonistů, přiblížení Svatojakubské cesty.
  2. Vlnařský workshop na statku Jakubov - čtvrtek 24. června od rána do odpoledne - účastníci projektu v pozici lektorů zapojují návštěvníky do zpracování ovčí vlny: barvení, česání, předení, plsťení, filcování...
  3. Beseda na Horním Hradě - pátek 25. června odpoledne - nejdříve pár outdoorových aktivit, pak beseda s horolezcem - příkladem dobré praxe. Zároveň prezentace akce před zástupci Karlovarského Kraje.

Pro následné šíření výsledků projektu jakož i propagaci podporovatelů poslouží putovní výstava. MAteriál pro ni bude během pochodu vznikat a pak vystaven...

  1. na festivalu Povaleč - srpen 2010
  2. ve vzdělávacím centru Polomy v obci Zaježová – září 2010
  3. v NICM v Praze – říjen 2010
  4. Muzeum Žlutice – listopad 2010
  5. jiné evropské země v rámci zhodnocování celoevropského projektu TRUNPA

Fotit nás bude Ludvík Hradílek a točit také někdo. Snad vyjde počasí.

Autor: Vojtěch Veselý   |   Sekce: AKCE   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

biostatek - Zámecká 20, 364 55 Valeč - vojtech@biostatek.cz